پروتکل انتقال اطلاعات (FTP) یک راه امن و سریع برای انتقال اطلاعات بین هاست و سیستم کامپوتر شخصی است .
اکانت FTP برای آپلود و مدیریت فایلهای روی بسایت شما استفاده میشود .یک اکانت FTP به صورت اتوماتیک وقتی که شما وارد هاست خود شدید ساخته شده و وجود دارد پس به صورت پیش فرض شما یک اکانت FTP روی cPanel دارید که با استفاده از نام کاربری و پسورد cPanel خود میتوانید وارد شوید.
ولی برای مثال زمانی که شما دولوپر یا طراح استخدام کردید و نمیخواهید نام کاربری و رمز عبور سی پنل را در اختیارشان قرار دهید ٬ میتوانید از طریق اکانت های ftp دسترسی کامل یا محدود فایلها را برایشان فراهم کنید

منوی زیر باز میشود، اطلاعات خواسته شده را وارد کنید .
directory مهمترین نکته ی این منو هست که به معنی مسیر فایل های قابل دسترس برای این اکانت FTP است. به صورت پیشفرض home سایت شما تعیین شده است به معنی اینکه کاربر میتواند به تمامی محتویات و زیر پوشه های home سایت شما دسترسی داشته باشد.
اگر کلمات پیشفرض را پاک کنید و فقط یک “/” بنویسید کاربر میتواند به هر چیزی که داخل home_directory و بیرون از public_html است، دسترسی داشته باشد.

روی create account کلیک کنید و اکانت ساخته شده و گزینه های قابل تنظیم مجدد را ببینید.

نحوه وارد شدن به اکانت FTP و انتقال فایل ها
روش اول : در ادرس بار windows explorer عبارت زیر را وارد کنید.
ftp://yoursite.com و ENTER را بزنید. حالا وارد بخش های قابل دسترس اکانت FTP خود میشوید و میتوانید تغییرات لازم را اعمال کنید.

روش دوم با استفاده از برنامه ی FileZilla
ابتدا برنامه FileZilla را نصب کنید.سپس مشخصات ورود FTP را وارد کنید و اکانت FTP خود را به سرور متصل کنید.
در فیلد host آدرس FTP خود را که همان آدرس سایت شماست را وارد کنید.نام کاربری و پسورد را نیز وارد کنید.عدد پورت هم معمولا ۲۱ است .
این اطلاعات را میتوانید از قسمت configure FTP cilent در سی پنل خود)قسمت تنظیمات FTP در عکس قبل ) نیز به دست آورید.
وقتی آماده بودید روی “Quickconnect” کلیک کنید تا با صفحه ای مشابه تصویر زیر رو به رو شوید و پیغام اتصال موفقیت آمیز را در بالای صفحه ی خود دریافت کنید.

فایل ها و پوشه های موجود در کامپیوتر شما در زیر قسمت “Local Site” در سمت چپ تصویر دیده میشوند.فایل ها و پوشه های اکانت تحت وب شما در قسمت “Remote Site” در سمت راست نشان داده میشوند .
هم اکنون شما میتوانید بین فایل های کامپوترتان و فایل های هاست با کشیدن آنها از چپ به راست انتقال انجام دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *